sobota, 3 grudnia 2011
Przerwa, remont i wystawy
sobota, 10 września 2011
CZŁOWIEK W OBIEKTYWIE - Podsumowanie
wtorek, 9 sierpnia 2011
Krytyka w fotografii
Krytyka rzeczowa na polskich portalach jest niestety bardzo rzadkim zjawiskiem. Natomiast, bardzo często zdarzają się słowne zaczepki, czy sarkastyczne uwagi. Najczęściej krytykują osoby początkujące, które dopiero co zaczęły odnosić pierwsze sukcesy, obrosły w pióra i już uważają, że są wielkimi znawcami. O rzeczową krytykę często trzeba poprosić - najlepiej doświadczonych fotografów a zaczepki zwyczajowo olać - nie są warte uwagi.
Krytyka internautów zazwyczaj opiera się na błędach technicznych i bardzo rzadko dotyka ładunku emocjonalnego jaki dana praca posiada. Natomiast autorzy krytykowanych prac podchodzą do swoich prac bardzo emocjonalnie i często są przewrażliwieni gdy ktoś próbuje ich prace krytykować. Zazwyczaj w takich sytuacjach wybucha sprzeczka, kłótnia a czasem dochodzi do naprawdę nieprzyjemnych sytuacji i kończy się banami.
Osobiście uważam, że osoby fotografujące powinny podchodzić do swoich prac bardziej z dystansem. Krytyka na ogół nie jest zła a może bardzo wiele nauczyć. Trzeba dużo "przyjąć na klatę" aby umieć później bez emocji spojrzeć na swoją pracę i powiedzieć "faktycznie tu i tu popełniłem błąd" - niestety duża część osób zbyt mocno kieruje się emocjami i zapomina o technice.
Dobra praca powinna być zarówno dobra technicznie jak i nieść ze sobą spory ładunek emocjonalny. Często bywa tak, że praca jest świetna techniczna ale tak na dobrą sprawę jest o niczym albo opowiada pewną historię ale w skutek błędów technicznych ta historia jest słabo czytelna.
Pamiętajmy, że jeżeli krytykujemy czyjąś pracę to ta krytyka nie ma być atakiem lecz sugestią, naszym subiektywnym odczuciem i nic poza tym. Nie istnieje tak naprawdę człowiek, który jednoznacznie i obiektywnie jest w stanie powiedzieć czy taka a taka praca jest w 100% dobra czy w 100% słaba. Jednym dana praca może się bardzo podobać a innym zupełnie nie. Bądźmy tego świadomi. Krytykując prace dobrze jest opisać, jakie emocje dana praca wywołuje, jakie skojarzenia itd. Autor lepiej odbierze krytykę typu: "to i to bardzo mi się podoba, praca wywołuje we mnie takie i takie uczucia, zastanawiam się tylko czy gdybyś poprawił to i to czy nie byłoby lepiej?" Nie używajmy skrótów myślowych czy popularnych "nie podoba mi się" ponieważ takie sformułowania są źle odbierane.
Pamiętajmy też, że dopóki ktoś jednoznacznie nie powie nam, że jesteśmy "do bani" to ta krytyka nie jest atakiem na naszą osobę i zapewne dotyczy tylko i wyłącznie naszej pracy. Aczkolwiek każdy kiedyś zaczynał i popełniał błędy. Nie bójmy się krytyki bo często tylko tak możemy faktycznie dowiedzieć się co można jeszcze poprawić.
Suma summarum krytykując miejmy na uwadze, że po drugiej stronie monitora jest człowiek, osoba czująca - jeśli chcemy ją czegoś nauczyć, coś podpowiedzieć to traktujmy ją po przyjacielsku. Z drugiej strony jeśli otrzymałeś krytykę, to nie oznacza to, że praca jest od razu słaba - nawet najlepsze prace są krytykowane często o wiele bardziej niż prawdziwe tak zwane "gnioty".
wtorek, 2 sierpnia 2011
poniedziałek, 18 lipca 2011
Przemyślenia na temat maxmodels
piątek, 15 lipca 2011
Wyniki Konkursu
środa, 13 lipca 2011
Wino i on
Wizaż: http://www.maxmodels.pl/ti
Fryzjer: http://danielpasierb.pl/
Strój: http://www.facebook.com/pa
Lokacja: http://burgundia.com.pl/
niedziela, 10 lipca 2011
Natalia i Pamela
środa, 29 czerwca 2011
FFajne Lato - Konkurs
sobota, 18 czerwca 2011
Konkurs - sesja zdjęciowa do wygrania.
na facebooku rozlosuję nagrodę w postaci sesji zdjęciowej o wartości 300zł dla wybranej osoby.
Losowanie nastąpi 15 Lipca.
piątek, 29 kwietnia 2011
Humor
Przychodzi klient do sklepu fotograficznego. Od wejścia zainteresowała go lustrzanka analogowa, w wersji bez obiektywu za 300zł.
Klient: - Dzień dobry jestem zainteresowany tą lustrzanką.
J: - To jest lustrzanka analogowa.
K: - Tak, a tak jak ona stoi to co ja jeszcze potrzebuje żeby robić zdjęcia.
J: - Potrzebuje pan kliszy i obiektywu.
K: - Aha, a jaki najtańszy macie obiektyw?
J: - Ten 50mm f1.8.
K: - A 50mm to co to znaczy?
Tutaj tłumacze klientowi co to jest przesłona, ogniskowa i jakie to ma znaczenie.
K: - A tą przesłoną to jakie mam zbliżenie
J: - To jest obiektyw stało-ogniskowy i nie ma zbliżenia, za zbliżenia odpowiada ogniskowa.
K: - To jaki będę miał zoom na tym obiektywie?
J: - Ten obiektyw nie ma zoomu.
K: - To ja chce taki z zoomem
J: - Ten tutaj ma zoom.
K: - To za drogi, a jaką pamięć ma ten aparat?
J: - To jest lustrzanka analogowa i nie ma pamięci
K: - To na co zapisuje zdjęcia?
J: - Na kliszę - trudno się nie roześmiać ale powaga musi być
K: - A gdzie jest podgląd zdjęć?
J: - Tu nie ma wyświetlacza, trzeba film wywołać.
K: - A nie ma takiej z podglądem?
J: - Jest. - Pokazuje na najtańszą cyfrową lustrzankę.
K: - O, to za drogo. A jaką by pan polecił kartę pamięci do tego aparatu - pokazuje na analoga znowu.
J: - Do tego aparatu nie ma kart pamięci, on jest na kliszę.
K: - Ahaaa, bo wie pan ja się tak pytam, bo chodzę do szkoły fotograficznej i muszę mieć jakiś aparat.
poniedziałek, 21 marca 2011
Praca tygodnia na portalu fanfoto.pl
poniedziałek, 14 marca 2011
sobota, 5 marca 2011
Mit fotografii "czystej".
wtorek, 22 lutego 2011
Jaki aparat wybrać na początek?
piątek, 18 lutego 2011
Kadr i kompozycja w portretach - podstawy
czwartek, 17 lutego 2011
Portrety Joanny i Natalii
piątek, 11 lutego 2011
8 Poziomów zaawansowania fotografika
W świecie fotografii możemy spotkać 8 poziomów zaawansowania fotografa.
1. Poziom zerowy – prace na tym poziomie nie posiadają żadnych wartości artystycznych. Wykonane są przez osoby nie mające ze sztuką nic wspólnego. Widoczny jest brak: doświadczenia, umiejętności, jakiejkolwiek wizji i precyzji wykonania. W fotografii ten poziom określa autorów, którzy fotografują „bo muszą”. Muszą przykładowo, zrobić pamiątkowe zdjęcie na imprezie za pomocą telefonu komórkowego. Co jest w tym przypadku bardzo istotne to fakt, że dla tych osób sztuka jest niezrozumiała czy dziwna. Często na temat prac danego artysty używają sformułowań typu: „musiał się mocno najarać, aby stworzyć coś takiego” lub „ten koleś to jakiś psychol”.
2. Poziom niski – ten poziom posiadają osoby zaczynające zabawę z fotografią. Dopiero poznają poszczególne techniki i uczą się ich używać. Prace na tym poziomie są słabe i często krytykowane. Co powoduje u początkujących autorów szybkie zniechęcenie nowym hobby. Najczęściej posiadany sprzęt na tym etapie to: aparat kompaktowy lub tania lustrzanka.
3. Poziom średni – na tym poziomie pojawiają się pierwsze wyróżnienia i zachwyty. Niestety poziom prac ciągle jest nierówny. Zdarzają się zarówno zdjęcia dobre, a nawet bardzo dobre, ale większość jest po prostu słaba. Fotografik na tym poziomie szuka swojego stylu, inspiracji, odpowiedniej tematyki prac. Niektóre osoby na tym etapie uważają, że ich poziom jest o wiele wyższy. Lubią krytykować i pouczać innych.
4. Poziom dobry – poziom prac jest stabilny i wyrównany. Technika i umiejętności są doceniane przez bardziej doświadczone osoby. Pojawiają się częste wyróżnienia i pochwały. Zdarzają się sesje komercyjne dla indywidualnych klientów. Organizowane są pierwsze wystawy.
5. Poziom bardzo dobry – fotograficy z tego poziomu posiadają doskonałą technikę i umiejętności. Posiadają własny rozpoznawalny styl. Są doceniani przez krytyków. Pojawiają się coraz częstsze wyróżnienia, publikacje, zlecenia komercyjne i wystawy. Zaczynają uczyć innych.
6. Poziom mistrzowski – autorzy są doceniani zarówno w kraju jak i za granicą. Posiadają perfekcyjne umiejętności, innowacyjną technikę, duże doświadczenie i wiedzę na temat fotografii. Charakterystyczne dla ich prac są bardzo ciekawe wizje i sposób wykonania. Potrafią w świetny sposób łamać zasady panujące w fotografii. Ciekawym jest fakt, że osoby z tego poziomu są bardzo skromne – uważają, że ich dzieła są na poziomie od 2 do 4.
7. Poziom arcymistrzowski – ten poziom osiągają tylko wybitne jednostki, które posiadają fenomenalne umiejętności i wiedzę. Często są to osoby, które poświęcają całe życie dla swojej pasji. Posiadają kilkadziesiąt lat doświadczenia. Zadziwiają innych swoimi wizjami i odkryciami. Zapisują się w kartach historii. Często po śmierci stawiane są na ich cześć pomniki. Ich prace można oglądać w największych muzeach na świecie. Jak dotąd jest to najwyższy poziom osiągnięty przez człowieka.
8. Poziom ponadludzki – poziom ten pojawia się w głowach mistrzów i arcymistrzów. Jest to wizja obrazu doskonałego, do którego dążą, o którym marzą. Obraz doskonały to taki, który podoba się każdemu bez wyjątku. Jest to dzieło wprawiające widza w osłupienie, wywołujące długotrwały szok i zachwyt. Poziom ten nie jest osiągalny przez człowieka.
Wszelkie poprawki i sugestie do tekstu mile widziane.