piątek, 11 lutego 2011

8 Poziomów zaawansowania fotografika

W świecie fotografii możemy spotkać 8 poziomów zaawansowania fotografa.

1. Poziom zerowy – prace na tym poziomie nie posiadają żadnych wartości artystycznych. Wykonane są przez osoby nie mające ze sztuką nic wspólnego. Widoczny jest brak: doświadczenia, umiejętności, jakiejkolwiek wizji i precyzji wykonania. W fotografii ten poziom określa autorów, którzy fotografują „bo muszą”. Muszą przykładowo, zrobić pamiątkowe zdjęcie na imprezie za pomocą telefonu komórkowego. Co jest w tym przypadku bardzo istotne to fakt, że dla tych osób sztuka jest niezrozumiała czy dziwna. Często na temat prac danego artysty używają sformułowań typu: „musiał się mocno najarać, aby stworzyć coś takiego” lub „ten koleś to jakiś psychol”.

2. Poziom niski – ten poziom posiadają osoby zaczynające zabawę z fotografią. Dopiero poznają poszczególne techniki i uczą się ich używać. Prace na tym poziomie są słabe i często krytykowane. Co powoduje u początkujących autorów szybkie zniechęcenie nowym hobby. Najczęściej posiadany sprzęt na tym etapie to: aparat kompaktowy lub tania lustrzanka.

3. Poziom średni – na tym poziomie pojawiają się pierwsze wyróżnienia i zachwyty. Niestety poziom prac ciągle jest nierówny. Zdarzają się zarówno zdjęcia dobre, a nawet bardzo dobre, ale większość jest po prostu słaba. Fotografik na tym poziomie szuka swojego stylu, inspiracji, odpowiedniej tematyki prac. Niektóre osoby na tym etapie uważają, że ich poziom jest o wiele wyższy. Lubią krytykować i pouczać innych.

4. Poziom dobry – poziom prac jest stabilny i wyrównany. Technika i umiejętności są doceniane przez bardziej doświadczone osoby. Pojawiają się częste wyróżnienia i pochwały. Zdarzają się sesje komercyjne dla indywidualnych klientów. Organizowane są pierwsze wystawy.

5. Poziom bardzo dobry – fotograficy z tego poziomu posiadają doskonałą technikę i umiejętności. Posiadają własny rozpoznawalny styl. Są doceniani przez krytyków. Pojawiają się coraz częstsze wyróżnienia, publikacje, zlecenia komercyjne i wystawy. Zaczynają uczyć innych.

6. Poziom mistrzowski – autorzy są doceniani zarówno w kraju jak i za granicą. Posiadają perfekcyjne umiejętności, innowacyjną technikę, duże doświadczenie i wiedzę na temat fotografii. Charakterystyczne dla ich prac są bardzo ciekawe wizje i sposób wykonania. Potrafią w świetny sposób łamać zasady panujące w fotografii. Ciekawym jest fakt, że osoby z tego poziomu są bardzo skromne – uważają, że ich dzieła są na poziomie od 2 do 4.

7. Poziom arcymistrzowski – ten poziom osiągają tylko wybitne jednostki, które posiadają fenomenalne umiejętności i wiedzę. Często są to osoby, które poświęcają całe życie dla swojej pasji. Posiadają kilkadziesiąt lat doświadczenia. Zadziwiają innych swoimi wizjami i odkryciami. Zapisują się w kartach historii. Często po śmierci stawiane są na ich cześć pomniki. Ich prace można oglądać w największych muzeach na świecie. Jak dotąd jest to najwyższy poziom osiągnięty przez człowieka.

8. Poziom ponadludzki – poziom ten pojawia się w głowach mistrzów i arcymistrzów. Jest to wizja obrazu doskonałego, do którego dążą, o którym marzą. Obraz doskonały to taki, który podoba się każdemu bez wyjątku. Jest to dzieło wprawiające widza w osłupienie, wywołujące długotrwały szok i zachwyt. Poziom ten nie jest osiągalny przez człowieka.

Wszelkie poprawki i sugestie do tekstu mile widziane.

2 komentarze:

  1. ERRATA! Ja tam czasami dostrzegam poziom jeszcze -1... to taki gdy w głowie fotografa z poziomu 1-3 istnieje własne przekonanie, o przynależności do poziomu 8 ;)

    OdpowiedzUsuń