wtorek, 22 lutego 2011

Jaki aparat wybrać na początek?

Często takie pytanie zadają mi różni ludzie. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jaki dana osoba ma stosunek do fotografii oraz jakie zdjęcia zamierza robić. Jeśli przykładowy pan Iksiński potrzebuje dobrego aparatu ponieważ wyjeżdża na wakacje i chce mieć pamiątkę z podróży to dobry aparat kompaktowy powinien mu wystarczyć. Teraz są dostępne aparaty kompaktowe z matrycami porównywalnymi z tymi jakie mają lustrzanki. Zaletą takich aparatów jest fakt, że są małe, lekkie, poręczne i stosunkowo niedrogie.
Jeśli zaś pan Iksiński zamierza fotografować bardziej nazwijmy to "wyczynowo" to na pewno przyda mu się lustrzanka. Tego typu aparat to już jest droższe hobby - raz, że aparat kosztuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy a dwa że obiektywy również do tanich nie należą. Tutaj mamy dwa rozwiązania: kupić aparat nowy lub używany. Osobiście uważam, że lepiej jest kupić używany. A dlaczego? Ponieważ jest tańszy - i lepiej zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na zakup dobrego obiektywu. Dlaczego obiektyw jest taki ważny podczas zakupu lustrzanki? Sam aparat nie ma wbudowanego obiektywu a obiektywy zakupione w sklepie wraz z aparatem to tzw. kity (bądź kitowe) są to podstawowe obiektywy i nie posiadają zbyt dobrych właściwości optycznych. Większość fotografów po kilku miesiącach od momentu zakupu lustrzanki wraz z kitem przesiada się na bardziej profesjonalne obiektywy i jest to dodatkowy koszt, którego można uniknąć już na początku przy zakupie używanego aparatu. Oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela Iksińskiego - jeśli stać go na nowy aparat to proszę bardzo.

5 komentarzy:

 1. bałabym się kupić uzywany aparat. Może sie okazać ze ma ukryte wady albo po prostu "skończy " się po paru tysiącach pstrykniec. Moj Nikon po 40 000 zdjęc odmówił współpracy
  co do pozostałaych porad to mam takie samo zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kupno używanego sprzętu zawsze łączy się z ryzykiem ale niekiedy zdarzają się ciekawe oferty ;)Poza tym lepiej wydać mniej na hobby, które może nam się znudzić niż więcej i żałować wydanych pieniędzy ;) Są plusy i minusy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. lepiej dobierać aparat pod szkło a dokładnie pod to co będziemy fotografować... przykładowo jeżeli ktoś będzie potrzebował większych ogniskowych 70-200mm to zakup jakieś lustrzanki nikona wiąże się z wydaniem sporej kasy za taką ogniskową, dobre szkło 70-200 2.8 to wydatek ok 7tys w przypadku nikona, kupując canon'a już dobre szkło w zakresie 70-200 mamy od 3tys w górę to tylko jeden przykład jeżeli chodzi o lustro, lepiej dobierać lustro pod zakres tego co będziemy fotografować i jakie szkła dana firma mam dobre pod nasze preferencje. Co do zakupu używanego sprzętu to trzeba pamiętać że każde lustro ma swoją żywotność i sprawdzić przebieg migawki, stan czystości matrycy, i jak wygląda sprawa z przepalonymi pikselami na matrycy, czasem można nieźle utopić kasę w używane body, chyba lepiej kupić coś nowego a używane dobre szkło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nowe body i używane szkło owszem to też jest dobra opcja. Myślę, że raczej mały odsetek fotografów na starcie przy zakupie aparatu będzie sięgało po drogie szkła jak 70-200 2.8 Początki bywają różne, bywają przypadki, że ludzie kupują taki Canon 5D za 7 tyś i używają ustawień automatycznych po czym stwierdzają, że ten aparat to jakiś szajs i go sprzedają na allegro. Dokupując aparat pod dany obiektyw jest dobry pod warunkiem, ze ktoś jest nakierunkowany pod konkretny typ fotografii - w przypadku kogoś kto dopiero zaczyna i poszukuje swojego typu to się nie sprawdzi bo gość nie będzie do każdego obiektywu dokupywał nowego aparatu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Greetings from Finland. This blog is fun to explore, through other countries, people, culture and nature. Come take a look Teuvo pictures blog. Also tell all your friends why he must visit Teuvo pictures blog. Therefore, to obtain your country's flag rise higher Teuvo images to your blog flag collection. Have a wonderful weekend Teuvo Vehkalahti Finland

  OdpowiedzUsuń